Spot reklama naseg bloga

četvrtak, 25. kolovoza 2016.

JAVNOST ZGROŽENA NEHUMANIM HVATANJEM PASA, IZ KJKP RAD TVRDE DA IH GRAĐANI NAPADAJU



Zaposlenici Higijenskog servisa preduzeća KJKP "Rad" Sarajevo su u jutarnjim satima 17. augusta uhvatili uličnog psa u sarajevskom naselju Ilidža koji je na tom mjestu godinama boravio.

Kako je za N1 objasnila čitateteljka Berina Idrizi, taj pas je bio sterilisan i vakcinisan i imao svoje hranitelje i osobe s kojima se redovno igrao. Proslijedila je i video nehumanog hvatanja psa, uprkos što su mještani molili da to ne urade, te govorili da pas nije opasan.

Suprotno zakonu

Lavinu negativnih reakcija je izazvao taj snimak kojeg je u nekoliko dana pogledalo više od 117.000 ljudi na društvenim mrežama.

Na snimku se može vidjeti kako je pas bio izložen boli i velikom stresu, opkoljen sa devet uposlenika Higijenskog servisa, koji ga hvataljkama vuku - najprije za prednju šapu, a zatim za glavu, a pri tome pas ne pruža nikakav otpor i ne pokazuje znakove agresivnosti, jer je riječ o umiljatom i društvenom psu koji voli djecu i ljude, kazala je  Idrizi.

Na taj način postupljeno je suprotno odredbama člana 3. Zakona prema kojem je zabranjeno životinju bez opravdanog razloga ubiti, nanositi joj bol, patnju i štetu, mučiti je i namjerno izlagati stresu i strahu i člana 19. Pravilnika o utemeljivanju i uvjetima koje moraju ispunjavati higijenski servisi koji govori o načinu hvatanja, kao i člana 318. Krivičnog zakona FBiH gdje je ovakvo postupanje okarakterisano kao krivično djelo.

Portparol KJKP "Rad" Mirza Ramić je prokomentarisao snimak:

-Sam pas je trebao da se ukloni sa ulice, jer je bilo tri ili četiri napada na djecu i mi kao posrednici u obavljaju tih dužnosti postupamo po nalogu. Nije postojalo nikakvo škodljivo djelovanje već opstrukcija od strane građana-.


Kazao je i kako ovome servisu građani ne olakšavaju, već naprotiv otežavaju rad te je tako prije dvije sedmice na Stupu došlo do incidenta.

-Dvije muške osobe srednje dobi su presrele vozilo KJKP Rada, koje je radilo po nalogu i uklanjalo agresivne pse, te su napali fizičke radnike te nanijeli materijalnu štetu na vozilu, a koji su pušteni nakon saslušanja. Dešavale su se i prijetnje putem telefona te su nam govorili: 'Da imamo bombu, bacili bi je na vaše ljude'-, istakao je portparol KJKP Rad.


Vraćanje na ulicu

Na pitanje gdje se predaju psi nakon hvatanja na ulici, kazao je: "Predaju se kantonalnim veterinarskim stanicama i vrše se pretrage nad njima. U 90 posto pasa utvrdi se da su oni kliconoše i da imaju agresivne manifestacije, da boluju od različitih bolesti i zadržavaju se u veterinarskim stanicama, nakon čega idu u azil u Praču gdje zainteresovani mogu zatražiti udomljavanje".

Naveo je i da azil Prača ima kapacitet od 500 mjesta, tako da se ne može reći tačan broj uklonjenih pasa sa ulica po danu ili mjesečno.

Kazao je i da je lako udomiti psa, ali da zainteresovanost građana nije baš velika.

-Postupak udomljavanja je ravan nuli. To su pojedinačni slučajevi, a ima i slučajeva da ih puštaju na ulice. Osoba koja želi psa, treba da ode do veterinarske stanice i podnese zahtjev za udomljenje određenog psa. Ta osoba mora imati prostor, odvojeno mjesto na kojem će boraviti-, rekao je.


Također smo ga pitali šta se desi sa psom koji je uhvaćen i za kojeg su analize pokazale da nije bolestan.

Ramić je i prokometarisao šta se desi sa psom, nakon što se utvrdi da nije bolestan.

-Ako je zdrav, taj isti pas se po završetku analiza vraća na mjesto na kojem je uhvaćen-, rekao je.


Rečeno je i da se psi ne ubijaju i da "ne vrše ništa drugo osim neškodljivog uklanjanja pasa sa ulica".

Video pogledajte: klikni ovdje

Piše: Nermin Redzic

Nema komentara:

Objavi komentar

Budite prvi koji ce ostavit komentar...